Zahvaljujući složenim sastavima, eterična ulja imaju širok niz svojstava i upotreba.
Poznat je blagotvoran učinak eteričnih ulja na imunološki sistem i cjelokupno zdravlje.
Snažne arome eteričnih ulja mogu stimulirati dio mozga, koji je zaslužan za raspoloženje, umiruje i smanjuje razinu stresa. Mnogi eterična ulja koriste kako bi poboljšali pamćenje, stimulirali mentalne sposobnosti, ublažili nesanicu i podigli razinu energije.
Eterična ulja i koža
Koža je naš najveći organ, a ujedno je i najviše izložena vanjskim uticajima. Eterična ulja su omiljeni i cijenjen dodatak uljima za masažu, a koriste se za njegu kože lica, te u ublažavanju kožnih oboljenja (akne, psorijaza, dermatitis)-
Eterična ulja zbog malih molekula i lipofilnosti kroz kožu veoma brzo ulaze u organizam, stoga se gotovo nikad ne koriste nerazrijeđena. Jedini su izuzetak eterična ulja lavande i čajevca.
Da bismo smanjili brzinu ulaska, eterična ulja na kožu nanosimo razrijeđena u biljnim uljima.
Time postižemo nekoliko ciljeva: smanjujemo eventualna oštećenja kože do kojih može doći zbog nanošenja čistog eteričnog ulja na istu; sporiju apsorpciju koja omogućava duže prisustvo terapijskih sastavnica u krvi, ili na ciljanom tkivu.
Inhalacija eteričnim uljima
Eteričnim uljima možemo se inhalirati na nekoliko načina:
-suha inhalacija (korisna kod glavobolja, migrene, nesanice, depresije, PMS-a, nekih tegoba sistema za disanje)- Nakapajte 2-3 kapi eteričnog ulja na maramicu i udahnite ili par kapi uljne mješavine (eterična ulja u biljnom ulju) nakapajte među dlanove, protrljajte i udahnite.
-inhalacija vodenom parom (korisna kod tegoba sistema za disanje) – Nakapajte 1-2 kapi eteričnog ulja, udišite paru oko jednu minutu, zatim kapnite još 1-2 kapi pa udišite sljedeću minutu, i tako dok ne kapnete 5-15 kapi, ne duže od 10 minuta.
-direktna inhalacija eteričnih ulja inhalatorima i difuzerima
-indirektna inhalacija aromalampicama i difuzerima…
Kod klasičnih tegoba sistema za disanje koristite eterična ulja koja djeluju na patogene viruse i bakterije u samom zraku te olakšavaju iskašljavanje: eukaliptus, čajevac, sibirsku jelu, timjan, čempres…
Kod nesanice najčešće koristimo lavandu i mandarinu.
Kožu najbolje njeguje smilje i ružina vodica, a u kombinaciji sa smirujućom vanilijom zvuči kao idealan recept za lagan san i opušteno tijelo.
Kao što je ljepota u oku promatrača – tako i ugodnost mirisa ovisi o svakom pojedinom nosu, zato pažljivo birajte svoju idealnu kombinaciju eteričnih ulja.